Kreatív gyermeknek kreatív tanár kell – hogyan legyünk azok
Sir Ken Robinson első előadását 2009-ben hallottam, amikor már szabadúszó tanár és tanárképzőként dolgoztam és a közösségi portálokon keresztül tanultam, inspirálódtam, kapcsolódtam pedagógusokkal. Így talált meg akkor az első TED előadása – “Schools Kill Creativity”, vagyis szabadfordításban az “Iskolák kiölik a gyermekekből a kreativitást” – , amin azóta már több mint tizenhét millió nézettség van. – Ezt magyar felirattal is meg lehet nézni. A videó jobb also részén (languages) kell kiválasztani (Hungarian). – Mondanom sem kell, az előadásban elhangzottak mennyire egybecsengtek az általam tapasztaltakkal. Aztán több könyve is megjelent Sir Ken Robinsonnak: The Element és Out of Our Minds, amik továbbviszik a gondolatot különböző megoldások fele az élet minden területén.
Ezek az elmélkedések aztán felvetették bennem azokat a kérdéseket, hogy miként tudom a mindennapi tanításaimban és tanárképzések során megvalósítani mindezt.Tényleg igaznak éreztem, nagy szavaknak, hangzatosaknak, de hogyan néz ki mindez a gyakorlatban? Mik azok a konkrét módszerek, amik ezen a szemléletmódon keresztül tényleg elősegítik a kreativitás kibontakozását a gyermekekben, ahol mindenki önmagát nyújthatja és abban fejlődhet, ami személyének, személyiségének, értelmének és lelkének szüksége van. Mindezt leszűkítve csak egy nyelvórára nem egyszerű feladat, mindemellett azt tapasztaltam, hogy sokat lehet tenni, és a gyermekek visszatükrözik mindazt éppen közösen teszünk, elérünk. Például, minden órán vannak olyan nyitott feladatok, amikben vagy készítünk valamit és a különbözőségeket megünnepeljük, vagy egyszerűen olyan feladatok, aminek bármennyi és bármilyen megoldása lehet. Csak a gyerekeken múlik, hogy milyen új összefüggéseket találnak és azt hogy magyarázzák meg. És még tengernyi hasonló gyakorlati megvalósítását használjuk az angolóráinkon. Ezek fantasztikus közös megélések a gyermekcsoportjaimmal: az óvodáskorúakkal, az alsósokkal és a felsősökkel is.
Így tovább követtem Sir Ken Robinson előadásait, és nemrég hallgattam egy újabbat, először élőben a Pearson Live keretein belül – itt találhatóak részletek belőle – majd az RSA meghívására július 18.-án “Hogyan változtassuk meg az oktatást – lentről fölfele” címmel. Úgy gondoltam, hogy sokunkat inspirálhatnak még a gondolatai és tanácsai arra, hogy a nyelvi nevelés során a legjobbat tegyük. Kérlek, nézzétek végig – angol nyelvű – és írjatok be a megjegyzés részbe egy – nem többet, tényleg csak egyet – apró kis gyakorlati ötletet, ami megszületett bennetek. Valamit, amit a következő tanévben ki fogtok próbálni és nem csak egyszer, hanem kitartóan. Valami, ami hirtelen beugrott, hogy “húú, ez milyen jópofa dolog”. Akkor is, ha most őrültségnek vagy furának tűnik, ne törődj vele. Írd meg és csináld meg a gyerekekkel. Én biztos vagyok benne, hogy jó lesz a gyerekeknek, neked is és további kihatással lesz mindenre, amit azután tesztek. Várjuk a szabadon szárnyaló ötleteket!