Hozzászólás: Tanítsam-e kisgyermekemet idegen nyelvre? http://nyelvpalanta.hu/tanitsam-e-kisgyermekemet-idegen-nyelvre/ Kisgyermekkori nyelvi nevelés Mon, 13 Feb 2017 07:51:27 +0000 hourly 1 http://wordpress.org/?v=4.2.12 Szerző: decek http://nyelvpalanta.hu/tanitsam-e-kisgyermekemet-idegen-nyelvre/#comment-28 Tue, 26 Nov 2013 10:29:41 +0000 http://nyelvpalanta.hu/?p=293#comment-28 Frenetikus! nagyon tetszik!

]]>
Szerző: Osváth Erika http://nyelvpalanta.hu/tanitsam-e-kisgyermekemet-idegen-nyelvre/#comment-27 Mon, 25 Nov 2013 13:25:24 +0000 http://nyelvpalanta.hu/?p=293#comment-27 Köszönöm, Annamari, hogy megosztottad tapasztalataidat. Igen, fontos tudni, hogy az elején a szülő is kísérletezik és ízlelgeti magát az idegen nyelven, így saját magával szemben is türelmesnek kell lennie. Nekem is időbe telt, míg az angol-magamra találtam a gyermekeimmel való viszonyomban is, amikor elkezdtük az “angolozást” pedig hosszú évekig tanítottam előtte én is. Hogy legyek elég jó szülő angolul is? Ez volt a kérdés, amiben már benne volt a válasz is :-)

]]>
Szerző: Annamari http://nyelvpalanta.hu/tanitsam-e-kisgyermekemet-idegen-nyelvre/#comment-26 Mon, 25 Nov 2013 13:12:06 +0000 http://nyelvpalanta.hu/?p=293#comment-26 Hű, de jó, hogy megírtad ezt, Erika!
Annyit fűznék hozzá a saját tapasztalataim alapján, hogy lehet, hogy az első néhány hétben még nem lesz természetes a szülőnek a nyelv használata, de utána ez változhat. Nekem például akkor lett sokkal jobban “enyém” a nyelv, amikor a gyerekeimmel elkezdtem használni (pedig előtte évekig tanítottam). Szóval lehet, hogy nem kell az első alkalommal feladni! 😉

Aztán sok dolog függ attól is, hogy mikor kezdjük. Egy kisbaba például “belecsöppen” az őt körülvevő nyelvbe, és nem gondolkodunk rajta, hogy vajon mit ért belőle (mert valószínűleg nem sokat :)). Szép lassan, a szülő segítségével azonban meg tudja fejteni a nyelv kódját – hasonlót tesz egy második nyelven is, ha kap rá lehetőséget. Egy 2-3 évesnél már óvatosabbnak kell lennünk, mert belőle nagyobb valószínűséggel válthatunk ki tiltakozást. Ekkor érdemes bevetni a meséket, a youtube-ot pl., aztán észrevétlenül nyelvet váltani. :)

A tiltakozás ellen is vannak praktikák, természetesen erőltetni nem javaslom én sem a nyelvet, de nálunk pl. az alatt a három nap alatt, amikor tiltakoztak, bevált az, hogy ezt mondtam nekik: “Most nekem angolul van kedvem beszélni, de te beszélj nyugodtan magyarul”, aztán persze ők is jöttek velem. 😀

]]>